Переглядів: 3196

пройшов круглий стіл «Музейний менеджмент у Луганській області – співпраця влади, бізнесу та сфери культури»

За підтримки

Управління культури та туризму

Луганської облдержадміністрації

Обговорюємо нові підходи до рішення проблем та розвитку в сфері збереження культурної спадщини в Луганській області

25.05.2011 року в приміщені Луганської Луганського обласного краєзнавчого музею пройшов круглий стіл «Музейний менеджмент у Луганській області – співпраця влади, бізнесу та сфери культури». Круглий стіл був організований ГО «Агентство стійкого розвитку Луганського регіону» у партнерстві з Управлінням культури та туризму Луганської облдержадміністрації, за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Для участі в круглому столі були запрошені керівники та працівники музеїв Луганської області, начальники управлінь культури і туризму райдержадміністрацій та міст обласного значення регіону.

Мета заходу - об’єднання фахівців сфери музейної галузі Луганської області, посилення діалогу з місцевою владою та громадою, привернення уваги влади до потреби збереження та покращення менеджменту у сфері музейної справи та лобіювання інтересів галузі в час кризи. Ознайомлення представників музейної галузі з можливостями співпраці з громадськими, та донорськими організаціями.

Ідея цього заходу виникла після участі луганської делегації в міжнародної конференції «Громадська реформа музейного менеджменту і маркетингу», що відбулася в м. Київ 14-17 березня 2011р. Основною ідеєю конференції було привернути увагу влади на критичний стан справ в сфері музейної галузі з одного боку, та підштовхнути музейних робітників ширше використовувати у власній справі сучасні комунікаційні можливості, тобто Інтернет-портали, міжмузейні зв’язки, а також активно залучати громаду та підприємців до збереження власної культурної спадщини. Нажаль, в тоді у зв’язку з обмеженої кількістю учасників конференції в неї від Луганської області змогли взяти участь тільки 4 особи: два представника музеїв, начальник управління культури та туризму Біловодського району та експерт ГО «Агентство стійкого розвитку Луганського регіону».

Тому для поширення отриманої інформації серед інших територій (музеїв, районних та міських управлінь культури) та залучення їх до обговорення питань розвитку музейної галузі в Луганській області ГО «Агентство стійкого розвитку Луганського регіону» і виступила ініціатором проведення обласного круглого столу. Ініціативу АСР з задоволенням підтримали Управління культури та туризму Луганської облдержадміністрації та Луганський обласний краєзнавчий музей.

Спочатку круглого столу заступник начальника Управління культури та туризму Луганської облдержадміністрації Володимир Виборний привітав всіх учасників круглого столу та звернув увагу на основні проблеми музейної галузі в регіоні: дуже низький рівень фінансування з боку держави, застаріла матеріально-технічна база, відсутність нових технологій в сфері обліку та збереження фондів, неможливість музейних працівників підвищувати кваліфікацію, брати участь в міжнародних конференціях, конгресах, симпозіумах, виставках. Але, всі ці проблеми посилюються відсутністю доступу більшості музеїв до Інтернету, відсутністю комунікаційних зв’язків між музеями, з науково-дослідними інститутами, з владою та громадськістю. В більшості музеїв немає музейної ради, або вона працює формально.

Тому, під час своєї презентації «Налагодження взаємодії музеїв з владою та громадою як механізм виживання в умовах фінансової кризи. Використання нових можливостей для залучення відвідувачів» експерт АСР приділила увагу тому, що в сьогоднішніх умовах, по-перше, самі музеї повинні зрозуміти необхідність змін в управлінні музеями, стати більш відкритими до співпраці з другими інституціями: засобами масової інформації, представниками влади та місцевого самоврядування, закладами культури та освіти, підприємцями, громадськими організаціями. Також, в презентації були продемонстровані приклади нових підходів до організації своєї роботи деяких успішних музеїв. Особливо, було звернено увагу на необхідність створення при музеях піклувальних рад та благодійних фондів, як інструментів залучення додаткових коштів на музейну справу.

В наступному виступі, Геннадій Верескун, начальник управління культури та туризму Біловодського району також підкреслив необхідність нового підходу до музейної галузі, через налагодження нових комунікації та співпрацю з міжнародними донорськими організаціями. Особливу роль цьому процесі він приділив органам місцевої влади як представників та лобістів інтересів власної громади.

Нажаль, сьогодні, більшість наших музеїв ще не знають що таке «міжнародні фонди», що таке «проектні заявки». Вони в загалі лякаються слова «проект». Тому, наступна презентація «Можливості залучення додаткових фінансових ресурсів у розбудову музейної сфери регіону через співпрацю з донорськими організаціями» була дуже корисної для учасників круглого столу, яки змогли ознайомитись з основними принципами підготовки проектних заяв та вимог донорських організацій.

Привабливої ілюстрацією використання нових підходів до збереження культурної спадщини став приклад взаємодії влади Перевальського району Луганської області з громадою та бізнесом навколо унікальної пам’ятки архітектури Луганщини – Садиби Казиміра Мсциховського. Задля збереження унікального об’єкту, який зараз знаходиться під загрозою руйнування за ініціативою громади створена Благодійна організація «Фонд сприяння розвитку краєзнавства та культури «Садиба Мсциховського», при Перевальської райдержадміністрації створена робоча група по розробці та впровадженню комплексу заходів по відродженню садиби К. Мциховського, готується технічна документація, ведеться пошук донорів та меценатів для проведення крупних реставраційних робіт, залучаються волонтери для убирання паркової зони, садиби. В своєму виступі Ірина Калганова - начальник управління культури і туризму Перевальської райдержадміністрації, відмітила, що участь в цьому круглому столі допомогла отримати нові знання та здобути підтвердження правильності загальних дії, яки, по її словам, були більш інтуїтивними. В доповнення, Олексій Бритюк – голова громадської організації «Луганська археологічна спілка», член робочої групи, зазначив, що назва заходу «Музейний менеджмент у Луганській області – співпраця влади, бізнесу та сфери культури» дуже відповідає духу часу, коли для вирішення проблем збереження культурної спадщини потрібно повністю міняти підходи до управління цім процесом.

Ще одним важливим питанням, якого доторкнулись організатори та учасники на круглому столі - це створення електронних архів та електронних колекцій музеїв. Сканування експонатів дозволяє створювати спеціалізовані бази даних опису та зображення музейних предметів, електронні каталоги, віртуальні виставки, мультимедійний супровід реальних виставок тощо. На сьогодні з 412577 предметів музейних фондів Луганської області електронну версію мають тільки 8000 експонатів, тому це дуже актуально для музейної галузі , але дуже дорого. Доречи, у Луганської області прийнята «Програма інформатизації музеїв на 2011 – 2014р.р.», яка передбачає виділення близько 11 млн. грн. на сканування та створення електронного архіву музейних фондів Луганської області. Але, на теперішній час поки ні жодної гривни на програму не виділено, тому перед музейними працівниками знову встає питання –«де взяти кошти?».

За підсумками проведення круглого столу всі учасники прийшли до єдиної думки, що проблеми збереження культурної спадщини - це не є проблеми особисто музеїв. Це проблеми як влади, так і громади в цілому.

Музеї за своїм визначенням є центрами зберігання, вивчення і популяризації культурної спадщини. Вони втілюють в собі споконвічне прагнення людини до виявлення і збереження свідчень прийшлого для освіти і виховання майбутніх поколінь. музейна діяльність сприяє моральному та культурному розвитку суспільства і в цьому сенсі є ефективним інструментом для взаємодії влади, бізнесу та громадськості. Музеї і рухомі об'єкти культури є не тільки сховищами культурної самобутності та різноманіття, але і значущим інструментом забезпечення соціальної згуртованості і людського розвитку. Голос музеїв, звернений до різноманітних спільнот допомагає останнім краще зрозуміти свою ідентичність і оцінити різноманітність світу, що змінюється. У зв'язку з цим, пріоритетними завданнями для влади і суспільства сьогодні повинні стати: підвищення ролі музеїв як центру доступу до інформації і знань, зміцнення потенціалу музейних фахівців, а також розвиток музеїв у рамках партнерських взаємодій і співпраці з іншими інституціями.

За підсумками круглого столу, в адрес його організаторів прозвучало дуже багато подяк за зміст, ясність та користь представлених матеріалів. Передбачається, що наступним кроком буде поїздка експерта АСР на захід Українського форуму благодійників, що організовує тематичну зустріч "Благодійність у культурі: актуальні виклики часу" 2 червня 2011 року в Будинку митрополита Софіївського Собору в м.Київ. Сподіваємось, що підсумки круглого столу допоможуть провести діалог із благодійниками щодо підтримки музейної діяльності на Луганщини, а по приїзду, АСР разом із найактивнішими музейчиками Луганського регіону зможе розробити та знайти фінансування на відповідний проект.

Більше фотографій за посиланням:

http://fotki.yandex.ru/users/ngo-lrasd/album/162609/slideshow

Прес-служба АСР

Яндекс.Метрика