Переглядів: 2239

Фонд Ріната Ахметова підтримав чергову ініціативу Агентства в музейній сфері

 

Наша організація вже декілька років працює з територіальними громадами Луганської області   - 13 міст та 18 районів, а також з окремими 10 сілами, як провайдери  між владою та громадою щодо вирішення спільними зусиллями питань розвитку територій, у том числі й в сфері збереження та промоції культурної спадщини, як ресурсу деякої території.  За останні три роки в рамках цієї діяльності ми допомогли в розробці та друку промобуклетів для Станично-Луганського, Кремінського, Антрацитівського районів, м. Лисичанськ, а також для окремих сіл Луганщини: Бобрикове (Антарцитівського району) , Коломийчиха (Сватівського району), Новолимарівка (Біловодського району), Чмирівка (Старобільського району). Крім того, для вищеназваних сіл були розроблені сайти (www.chmyrivka.open.lg.ua; www.bobrykove.open.lg.ua, www.kolomyychykha.open.lg.ua, www.kalinove.open.lg.ua). Також, ми рік тому створили обласний інфо-ресурс «Луганщина туристична» ( www.greentour.lg.ua) , розробку якого було розпочато ще під час реалізації спільного польсько-українського проекту АСР та Малопольського інституту розвитку місцевого самоврядування MISTIA під назвою «Управління зеленим туризмом в регіоні» (при фінансової підтримці Міністерства Закордонних справ Республіка Польща)  та який зараз разом із обласним управлінням культури та туризму актуалізуємо й також у частині промоції місцевих музеїв. Водночас ми бачимо застарілі підходи до управління музейною діяльністю на містах та при нагоді не упускаємо момент надавати консультації музеям щодо їх можливої взаємодії із громадськими організаціями та організації більш цікавих музейних заходів.

Але, сьогодні, ми бачимо мету нашої діяльності в тому, щоб бути корисними не тільки окремим територіям та їх музеям, а діяти більш системно, підключити до змін у сфері збереження культурної спадщини як можна більше музеїв, фахівців управлінь культури і туризму  місцевих органів влади та завжди цікавимось загально національними тенденціями розвитку та реформування цієї сфери. Для цього експерти АСР взяли участь в роботі міжнародної конференції МФ «Відродження» на тему: «Громадська реформа музейного менеджменту і маркетингу», що проходила 14-17 березня 2011р. в м.Київ. Після цієї конференції, за підтримки МФ «Відродження» нашої організацією, 25.05.2011р., було проведено обласний круглий стіл “Музейна реформа у Луганській області – співпраця влади, бізнесу та сфери культури» (http://open.lg.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=409%3A-l-r&catid=1%3Alatest-news&Itemid=38&lang=uk), який показав, що питання перетворень в управлінні музейної галуззю сьогодні є дуже гострим та актуальним. Крім того, 02 червня 2011р. експерти АСР прийняли участь у тематичній зустрічі "Благодійність у культурі: актуальні виклики часу", що проводилась Українським форумом благодійників  з обговорення ролі та значення благодійної діяльності у сфері культури, а також можливих шляхів співпраці вітчизняних меценатів на шляху розбудови українського культурного простору.

Таким чином, володіючи ситуацією щодо стану справ із музеями та їх діяльністю, відвідуючи різні заходи, присвячені цієї тематиці, та зустрічаючись на цих заходах з представниками різних Фондів та донорів, що підтримують та реалізують проекти, пов’язані із розвитком музейної справи в Україні, в нас й виникло бажання спробувати розробити та реалізувати проект під назвою «Сприяння використанню нових підходів до управління музейною справою в Луганській області».

Головна мета проекту - сприяння використанню нових підходів до управління музейною справою в Луганській області через  підвищення обізнаності фахівців  музеїв та районних і місцевих управлінь культури  Луганської області, впровадження маленьких інноваційних ініціатив в 2-х пілотних музеях, налагодження співпраці між владою та музейниками,  та поширення міжмузейних комунікацій

В рамках реалізації проекту заплановано:

  1. Проведення 3-х денного навчального візиту для 14 представників музеїв та районних і місцевих управлінь культури і туризму Луганської області до м. Одеса  (Одеський муніципальний музей особистих колекції ім. О.В. Блещунова, БФ «Музеум»)
  2. Реалізація маленьких інноваційних ініціатив - мікропроектів в пілотних музеях:
    • «Створення Центру громадської активності та творчої майстерності»  на базі Станично-Луганського відділення Луганського обласного краєзнавчого  музею;
    • «Відновлення експозиції  Дяківського історико-краєзнавчого музею в с.Дякове», Антрацитівського району Луганської області;
  3. Поширення досвіду отриманого за проектом  через проведення 3-х підсумкових заходів (два за підсумками реалізації мікропроектів на базі пілотних музеїв – на 30 осіб, та обласний семінар на 60 осіб)  та оприлюднення інформації в електронних та паперових ЗМІ.

Спілкування та консультації під час відвідання заходів в м. Київ із представниками Фонду Ріната Ахметова «Розвиток України») надало натхнення щодо розробки та подання саме на фінансування до цього Фонду  від АСР проекту «Сприяння використанню нових підходів до управління музейною справою в Луганській області».  Слід зазначити, що саме Фонд Ріната Ахметова «Розвиток України» (http://i3grants.org/uk/pages/about) сьогодні є одним з небагатьох, який підтримує розвиток культури та музеїв в Україні. Тому, нам дуже приємно, що отримали підтримку для реалізації вищевказаного проекту саме від цього Фонду. Слід зазначити, що на конкурс програми Фонду, під назвою «Ідея, імпульс, інновація» надійшло 70 заявок , а підтримано тільки 16, у тому числі й проект Агентства «Сприяння використанню нових підходів до управління музейною справою в Луганській області». У теперішній час триває узгодження бюджету проекту та після підписання відповідної Угоди на його реалізацію, проект буде презентовано експертами Агентства стійкого розвитку Луганського регіону в Станично-Луганському та Антрацитівському районах. Офіційно заплановані дати початку реалізації проекту 1.10.2011 та завершення – 29.02.2012.

Як звісно, музеєзнавство в Україні має багато проблем у всіх сферах діяльності, які особливо загострилися внаслідок фінансово-економічної кризи. На теперішній час, мабуть, основна проблема всіх музеїв – це фінанси, яких не вистачає не тільки на утримання приміщення та збереження експонатів, на  залучення нових методів та технологій при проведенні екскурсій для відвідувачів, для оновлення, поширення, збереження та обліку експонатів, для сучасного обладнання експозицій музеїв (підтримка теплового режиму, освітлення тощо), але взагалі на виплату заробітної платні та комунальних послуг. В більшості не має електронного обліку фондів. Всі ці проблеми посилюються тим, що дуже погано налагоджені  зв’язки між музеями, з науково-дослідними інститутами, майже відсутній обмін спеціалістами, не проводяться спільні наукові дослідження, працівники музеїв майже не беруть участі в міжнародних конференціях, конгресах, симпозіумах, виставках. В більшості музеїв немає музейної ради, або вона працює формально.  Всі ці проблеми також дуже актуальні і для музеїв Луганської області. Однак,  небайдужі, віддані своїй справі люди майже інтуїтивно намагаються щось змінювати в цьому напрямку. Наприклад, деякі сільські музеї Луганської області вже використовують в своїй діяльності інтерактивні екскурсії з елементами фольклору, залучають місцевих майстрів народних промислів, деякі підтримують свою діяльність на громадських засадах та за участю громадських організацій. Але, все це робиться з натхнення, без наявності системних знань та налагоджених механізмів фандрейзингу.  Сьогодні, дуже багато працівників музеїв та управлінь культури на місцевому рівні розуміють, що без змін в підходах до управління музейною справою, без поширення комунікації та отримання нових знань не можливо щось зробити задля вирішення накопичених проблем. Тому, цей проект є можливістю отримати нові знання, які відповідають сучасним умовам  в управлінні музейною справою   та спробувати в пілотних музеях втілити їх в життя.

Може в читача цієї статті виникне питання: «Чому саме в Дяківському та Станично-Луганському музеям буде надана допомога в рамках проекту»?».

Відповідь проста. Експертам АСР завжди приємно працювати із людьми, які патріотично віддані своєї справі та шукають  додаткові  можливості й новітні механізми співпраці з різноманітних питань для постійного власного розвитку та розвитку тієї сфери, в якій працюють. Ініціатива щодо розробки проекту була наголошена серед музейних працівників ще під час круглого столу в м. Луганськ 25 травня 2001 року (про що йшлося вище), але відреагували на це та змогли сформулювати свої потреби тільки працівники саме цих музеїв при підтримці працівників районних відділів культури. Слід також зазначити розуміння потреб зі сторони керівництва райдержадміністрацій та районних рад Станично-Луганського та Антрацитівського районів, а також сприяння реалізації всіх прогресивних ідей АСР зі сторони Управління культури та туризму Луганської облдержадміністрації. Також Станично-Луганській та Антрацитівський райони є офіційними партнерами ГО «Агентство стійкого розвитку Луганського регіону», з яким підписані трьохсторонні Меморандуми про співпрацю в стратегічних напрямках розвитку районів, що діють з 2006 та з 2010 років відповідно.

Щодо конкретних дій по реалізації  проекту АСР «Сприяння використанню нових підходів до управління музейною справою в Луганській області» слідкуйте на сайті АСР в розділі «Події», також картка проекту буде розміщена через тиждень в розділі «Проекти». З організаційних питань та за більш детальною інформацією можна звертатись до директора АСР – Ганни Дороженко (тел.0642-581998).

Прес-служба АСР

Яндекс.Метрика