• Головна
  • Статті
  • Інвестиційна політика Європейських країн: досвід Чеської Республіки
Переглядів: 3908

Інвестиційна політика Європейських країн: досвід Чеської Республіки

Олена Козлюк, експерт зі стратегічного планування та інвестиційної діяльності
ГО "Агентство стійкого розвитку Луганського регіону"

З посиленням процесів глобалізації національні економіки багатьох європейських країн пройшли жорстку трансформацію – банкрутство підприємств традиційних галузей та інтеграція у світові економічні процеси вимагало від урядів швидких дій для створення нових засад економічного зростання.

В Чеській Республіці на початку 90х роках минулого століття були чітко сформовані напрямки інвестиційної політики, а що особливо важливо – створені інституційні та законодавчі засади для її послідовного впровадження. 

Перш за все були визначені нові пріоритетні галузі – автомобільна, аерокосмічна промисловості, електроніка та мікроелектроніка, високотехнологічна інженерія, біотехнології, фармацевтика та медичні прилади, IT та розробка програмного забезпечення, Центри надання спільних послуг (HR, бухгалтерія, фінанси). Визначення саме цих галузей було пов’язано із забезпеченням стійких конкурентних преваг країни на світовому ринку та з використанням існуючого наукового та освітнього потенціалу.

З метою фінансового заохочення іноземних інвесторів, на державному рівні були прийняті декілька комплексних документів - ”Програма з підтримки розвитку промислових зон” (1998-2006), ”Програма розвитку системи постачання Чехії” та підготовлені два варіанти надання інвестиційних пільг – так-звані ”велика та мала” схеми (”велика схема” регулює питання щодо інвестування в виробництво, надання послуг на підтримку бізнесу та в сфері досліджень й розвитку, а ”мала схема” – для впровадження малих проектів, розташованих в регіонах з високим рівнем безробіття).

В 1992 році при Міністерстві промисловості і торгівлі Чеської Республіки була створена організація ”Чехінвест”, завданнями якої стало сприяння залученню прямих іноземних інвестицій, розвиток місцевих підприємств та покращення підприємницького середовища.

”Чехінвест” є тією структурою, яка з одного боку, на міжнародному рівні проводить переговори з потенційними інвесторами – багатонаціональними компаніями щодо розміщення в Чехії їх підприємств та сервісних центрів, а з іншого – співпрацює з місцевими громадами з підготовки їх фахівців та територій до роботи з такими інвесторами (надає допомогу у створенні промислових зон, покращенні місцевого бізнес-клімату та підвищенню кваліфікації трудових ресурсів). В кожному крупному місті Чехії створений філіал ”Чехінвест”, який забезпечує координацію діяльності з місцевою владою, регіональними агентствами, будівельними і конструкторським компаніями, університетами та освітніми закладами. Така мережа допомагає оперативно реагувати на запити та інвестиційні пропозиції іноземних компаній, пропонувати їм декілька альтернативних місць для розміщення їх виробництв, а також супроводжувати їх під час всього процесу започаткування бізнесу. Завдяки налагодженої співпраці на державному й місцевому рівнях та наявності технічно підготовлених ділянок, інвестор може відкрити своє підприємство вже через 4-6 місяців з моменту підписання угоди.

Для підвищення ефективності роботи з іноземними інвесторами ”Чехінвест” відкрив свої представництва в Сполучених Штатах Америки – в Силіконовій Долині та Чикаго, в Європі – в Лондоні, Парижі, Брюсселі, Кельні та Мюнхені, в Азії – в Гон-Конзі та в Якогамі.

Впродовж своєї діяльності за допомогою ”Чехінвест” успішно завершено 610 інвестиційних проектів на загальну суму 15 млрд. доларів США та створено більш ніж 120 тис. робочих місць. В малих та середніх містах Чехії розмістили свої високотехнологічні підприємства такі всесвітньо відомі компанії як Toyota, Peugeot, Citroën, Panasonic, Siemens, Daikin Industries. Вони стали потужною основою не тільки для економічного, а для соціального, наукового й інноваційного розвитку всього регіону.

Яндекс.Метрика